3 sierpnia 2017

XI Europejskie Spotkanie Integracyjne Polskich UTW

Akademia  Trzeciego Wieku przy Miejskim Ośrodku Kultury w Olsztynie w dniach 25.06- 30.06 .2017 r.  zorganizowała XI Europejskie  Spotkanie Integracyjne Polskich Uniwersytetów Trzeciego Wieku, którego tematem przewodnim było  „Polonia i Polacy w krajach europejskich – prawa, perspektywy, oczekiwania” 
We współorganizacji Spotkania uczestniczyli: Urząd Miasta w Olsztynie, Miejskim Ośrodek Kultury w Olsztynie, Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Olsztynie, Uniwersytet Warmińsko – Mazurski oraz Towarzystwa Kresowe z Olsztyna.

W spotkaniu uczestniczyły delegacje z Białorusi, Litwy, Łotwy, Ukrainy, Republiki Czeskiej, Rumunii i Austrii , razem 97 osób oraz 13 przedstawicieli z krajowych UTW.
Spotkanie odbywało się na terenie Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego.
Uroczyste otwarcie XI Spotkania odbyło się w  dniu 26 czerwca w auli UW-M, zaś uświetnił je koncert  w wykonaniu Chóru ATW „De Novo”.

Po południu uczestnicy wysłuchali koncertu  wokalno – instrumentalnego „Sacrum i profanum w niemieckiej i rosyjskiej muzyce wokalnej” w wykonaniu Zbigniewa Stępniaka- bas, basso profondo, Małgorzaty Kingi Buczek – harfa i Iriny Grachowskiej – fortepian. 
Następnego dnia -  27 czerwca - zaplanowano rejs po Wielkich Jeziorach Mazurskich  oraz wykład z panelem dyskusyjnym pt. „Jak budować pozytywny wizerunek polskiego środowiska w kraju zamieszkania”. 

Środa 28 czerwca została poświęcona na wykłady i panele dyskusyjne : „Teoria i praktyka Karty Polaka”, „ Doświadczenia i problematyka ochrony praw mniejszości polskich w krajach europejskich” oraz „Dobre praktyki i rozwiązywanie problemów PUTW w tle problemów i pozytywnych doświadczeń w relacjach z władzami lokalnymi w krajach zamieszkania”. 
Wieczorem na przystani akademickiej odbyło się spotkanie integracyjne z występem pt. „…Żeś Polak mieszkaniec Europy” z udziałem organizacji kresowych z Olsztyna. 

W czwartek miało miejsce „Spotkanie z Historią Miasta” w Parku Centralnym – Muzeum Nowoczesności, zwiedzanie Olsztyna, zapoznanie się z historią miasta oraz funkcjonowaniem współczesnego Olsztyna.    
Spotkanie zakończyło się uroczystą kolacją z wymianą upominków oraz z nadzieją na kolejne spotkanie za rok.

Uczestnicy XI Spotkania pogłębili wiadomości z historii i kultury polskiej, umacniające więź  i rozwijające kontakty z Polską, poszerzyli wiadomości o dobre praktyki UTW w kraju i za granicą, dokonali wymiany doświadczeń i umiejętności w problematyce ochrony praw mniejszości polskich w poszczególnych krajach europejskich, budowy pozytywnego wizerunku polskiego środowiska w kraju zamieszkania oraz problemów i pozytywnych doświadczeń w relacjach z władzami lokalnymi.

Honorowy Patronat nad Spotkaniem objął Pan Stanisław Karczewski – Marszałek Senatu RP. 

XI Europejskie Spotkanie zostało zorganizowane przy  wsparciu finansowym Senatu RP oraz Gminy Olsztyn.

Aldona Bagińska – Prezes ATW