3 listopada 2013

Warsztaty wolontariuszy 50+

W dniach 24 -25  2013r. października nasza Akademia była organizatorem warsztatów nt. AKTYWIZACJA CZŁONKÓW UNIWERSYTETÓW TRZECIEGO WIEKU WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO- MAZURSKIEGO „ ZESPOŁY WOLONTARIUSZY 50+”

W warsztatach wzięli udział przedstawiciele 18 Akademii i UTW z naszego województwa, z Bartoszyc, Braniewa, Elbląga, Ełku, Giżycka, Gołdapi, Iławy, Kętrzyna, Lidzbarka Warmińskiego, Morąga, Mrągowa, Ornety, Olsztyna (WMUTW,  JATW i  ATW)  i Szczytna. Ogranicznikiem ilości uczestników były finanse.

Projekt powyższy otrzymał finansowe wsparcie z Samorządu Województwa  Warmińsko- Mazurskiego. Wkład osobowy  koleżanek i kolegów z ATW stanowił aż 51 % całości kosztów.
Dwie koleżanki z Toruńskiego UTW  Gabriela Bołądź i Stanisława Zielińska były moderatorkami warsztatów. W sumie 37 osób przez dwa pełne dni dyskutowało, szukało rozwiązań co zrobić i w jaki sposób, by przy każdym Uniwersytecie Trzeciego Wieku działały sekcje, koła wolontariatu i rozwijała się współpraca międzypokoleniowa.

Na początek dodała nam otuchy  Pani Joanna Glezman, Pełnomocnik Marszałka
ds współpracy z organizacjami pozarządowymi. Wsparciem był dla nas wykład Pani dr Anny Leszczyńskiej -Rejchert  z Wydziału Nauk Społecznych UWM  pt. „ Współpraca międzypokoleniowa, korzyści, możliwości, bariery”  opisując  przy tym  udany projekt współpracy dzieci ze szkoły podstawowej z seniorami. Dzięki takim projektom seniorzy i młodsi ludzie spotykają się,  poznają, tworzą coś razem.

Szkolenie z „ Aspektów prawnych wolontariatu'' przeprowadziła profesjonalistka w tym temacie a jednocześnie prawnik – Pani Monika Falej, Dyrektor Olsztyńskiego Centrum Organizacji Pozarządowych w Olsztynie. Było dużo pytań i wątpliwości, które były na miejscu wyjaśniane.

Warsztaty  „ Wolontariat uzależnia” poprowadziła z wielkim zaangażowaniem 
i znajomością  metodyki  Pani Ewelina Szyszka z Europejskiego Stowarzyszenia Edukacji
i Rozwoju „Pionier”w Olsztynie. Ta młoda osoba ( 26 – letnia) potrafiła wydobyć z każdego uczestnika warsztatów co chciałby zmienić w swoim UTW,  najbliższym otoczeniu   i kiedy.

Przerywnik artystyczny w wykonaniu młodzieży z 1 LO  im. A. Mickiewicza w Olsztynie wzruszył bardzo, natomiast  Grupa Twórcza z naszej Akademii pozwoliła dobrze się  zrelaksować. Brawo!

W warsztatach tych postawiliśmy jednakże przede wszystkim na dobre praktyki przedstawione przez nasze koleżanki z Torunia, Iławy, Elbląga,  Lidzbarka Warm. Ornety,WMUTW w Olsztynie, ATW w Olsztynie i inne. Niektóre UTW już dość dawno  i z dużym powodzeniem skierowały działania na wolontariat, współpracę międzypokoleniową oraz zaangażowanie obywatelskie dla lokalnej społeczności.

Wyrażamy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości w każdym UTW/ATW powstaną sekcje wolontariatu i współpracy międzypokoleniowej, które przyczynią się do budowania lepszych społeczności.

Koordynatorki warsztatów
  
Teresa Kowalska
Aldona Bagińska