21 grudnia 2011

Działalność Koła Haft Wstążeczkowy

Haft tasiemką, zwany inaczej haftem wstążeczkowym, ostatnio cieszy się dużą popularnością. Jest to technika dla niecierpliwych, których nuży oczekiwanie na efekt przy tradycyjnym haftowaniu nitką.
Zastosowanie tasie mek pozwala na szybkie wykonanie  niezwykle pięknego, subtelnego i trójwymiarowego haftu. A ponieważ wykonane ręcznie ściegi zawsze różnią się między sobą - każdy wykonany kwiat jest niepowtarzalny. Haft wstążeczkowy - to bardzo stara technika, bardzo popularna w Anglii, u nas mniej znana, a może tylko zapomniana. Jeszcze dziś można spotkać na Podlasiu kapy wyszyte tasiemką, przed sześćdziesięciu laty. Mimo upływu lat są bardzo piękne. W Akademii Trzeciego Wieku stworzyliśmy grupę ponad 20 pań, które zauroczone wstążeczkami haftują. Prace prezentowane były na wystawach w MOK, RDLP i Restauracji "Zakątki Europy".

31.03.2011 w Miejskim Ośrodku Kultury w Olsztynie odbyła się, kolejna w tym roku, wystawa prac koleżanek z Koła Haftu Wstążeczkowego. Było kolorowo, wesoło, wiosennie. Przeważały kurczaczki, jajeczka, zajączki, kartki wielkanocne. To trzeba było zobaczyć. Ale jest jeszcze szansa. 7 kwietnia o godzinie 13.00, będziemy prezentować swoje prace w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie, 11 kwietnia w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie, od 12 kwietnia w Urzędzie Miejskim w Olsztynie a 19 kwietnia w Urzędzie Marszałkowskim. Zapraszamy.
Krystyna Kicowska

19 kwietnia 2011 odbyła się wystawa w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie. Koleżanki z Koła  Haftu Wstążeczkowego wystawiły tym razem prace związane z Wielkanocą. Było świątecznie, kolorowo, sympatycznie. Odwiedziło nas wiele znanych osób, m.in.marszałek województwa Jacek Protas, v-ce marszałek Urszula Pacławska, znana aktorka Irena Telesz, nadleśniczy z Nadleśnictwa Zaborowo radny województwa Jan Bobek.

Przed świętami Wielkiej Nocy mieliśmy okazję pokazać nasze prace w Ratuszu. Panie z Wydziału Promocji Miasta pięknie wyeksponowały naszą wystawę, za co serdecznie  dziękujemy.   Mamy nadzieję, że wystawa cieszyła oczy  zarówno interesentów, jak i pracowników.  Odwiedził nas również Pan Prezydent Piotr Grzymowicz i zrobiliśmy  wspólne zdjęcia. Panu Prezydentowi również dziękujemy, a wszystkim pracownikom życzymy dużo zdrowia, wielu pogodnych dni i samych miłych interesantów.

31 maja 2011r. uroczyście zakończyliśmy, w tym roku akademickim, zajęcia w Kole Haftu Wstążeczkowego. Mieliśmy gości. Zaszczycili nas swoją obecnością prezes Akademii Czesław Wojniusz  i wiceprezes Aldona Bagińska. Rok przeszedł bardzo pracowicie, było dużo wystaw, czas na wakacje.... Ale jeszcze przed wakacjami czeka nas jeszcze jedno wystawienie naszych prac. Tym razem zostaliśmy zaproszeni przez MOK w Olsztynie do czynnego udziału w święcie ulicy Dąbrowszczaków. Podobnie jak w ubiegłym roku będziemy mieli swoje stoisko, poprowadzimy też warsztaty z haftu. A będzie to 26 czerwca. Zapraszamy.
Krystyna Kicowska

26 czerwca ulica Dąbrowszczaków obchodziła po raz drugi swoje święto.Tak jak w ubiegłym roku, zostaliśmy zaproszeni do zaprezentowania swoich prac. Jak zwykle było bardzo kolorowo. Udana impreza w ubiegłym roku i piękna pogoda sprawiła, że na festyn przybyło wielu olsztyniaków. Nasz wystawa cieszyła się dużym powodzeniem. Odwiedziło nas wiele osób, w tym prezydent Piotr Grzymowicz, dyrektor MOK Marek Marcinkowski, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Halina Ciunel.Technika haftu wstążeczkowego jest mało znana, a szkoda. To naprawde wdzięczna technika ozdabiana naszego, często szarego zycia. W tym roku akademickim zakończyliśmy zajęcia. Mamy wakacje.  Ale od października zapraszamy - ja i moje koleżanki. Gwarantujemy, że nauczymy haftu wszystkie nowe koleżanki. Kolegów też zapraszamy. Byłoby ciekawie.
Krystyna Kicowska